Do nitra obrů přírody

Tento oceňovaný seriál z divočiny přináší pohled na vývoj těch největších zvířat na světě, odhaluje, jak jejich těla fungují uvnitř i z vnějšku, a demonstruje, jak se tato úžasná stvoření přizpůsobovala tisíce let svému okolí. Tým odborníků prozkoumá anatomii ohrožených predátorů, jedinečných býložravců a mořských stvoření, např. 55 tunového vorvaně obrovského, který po délce měří 19 metrů.
Další díl Út, 18. únor, ve 21:40
Zobrazit program
Prozkoumat

Zuby

Vorvani mají v každé řadě spodní čelisti 20-26 zubů, které z dásní nezačnou růst dřív, než se dostanou do puberty. Každý z těchto zubů váží zhruba 900 g. Zuby v horní čelisti se z dásní zpravidla vůbec neprotlačí. Zdá se, že vorvani svoji kořist spolknou celou, a zuby tak nejsou při krmení nutné. Ve skutečnosti někteří odchycení dospělí vorvani obrovští neměli vůbec žádné zuby.

Ploutve

Vorvaň obrovský plave u hladiny, zvolna, rychlostí 5-15 km/h. Ale dokážou nasadit rychlejší tempo, když unikají před nebezpečím, a to 34-43 km/h. Vorvaňům při plavání pomáhají ploutve ve tvaru pádla, dlouhé 1,5 m, široké 1 m, které se používají pro určení směru vody a velkou ocasní ploutev, která je pohání kupředu.

Trávicí systém

Vorvani obrovští sní tisíce kilogramů ryb a olihní – zhruba 1 tunu denně. Je to možné díky unikátní struktuře vnitřních orgánů. Žaludek velryby dokáže zadržet až 500 litrů kapaliny a zažívací trakt dosahuje délky 160 metrů!

Prozkoumat
 • Příští epizoda

  Žralok bílý

  V epizodě „Žralok bílý“. Odborníci se vydávají do Jižní Afriky, kde zkoumají devíti set kilogramového bílého žraloka bílého, který se zachytil do ochranné sítě na pláži.

 • Příští epizoda

  Hroznýš barmský

  V epizodě „Obří hroznýš“. Jak je možné, že hadi původem z jihovýchodní Asie přežívají v subtropických bažinatých oblastech americké Floridy? Tým odborníků rozpitvá dva hroznýše, aby našel odpověď.

 • Příští epizoda

  Velká oliheň

  V epizodě „Oliheň velká“. V této epizodě uvidíte oliheň velkou, o které se kdysi vyprávěly legendy, než byla její existence oficiálně potvrzena v 19. století.

 • Příští epizoda

  Lev a Tygr

  V epizodě „Velké kočkovité šelmy“. Odborníci budou pitvat lva a tygra, aby tak zjistili, jak jsou si tyto mocné kočkovité šelmy pod kůží navzájem podobné.

 • Příští epizoda

  Medvěd lední

  V epizodě „Medvěd lední“. Připojte se k inuitským lovcům, přírodovědcům a pitevnímu týmu, abyste mohli poznat tohoto kultovního meděvda ledního.Dokáže se tato šelma přizpůsobit tak, aby přežila v rychle se měnícím životním prostředí?

 • Příští epizoda

  Velbloud jednohrbý

  V epizodě „Velbloud“. Tým odhaluje tajemství velbloudího hrbu a zkoumá, jak elastické nohy a pružné pysky umožnili velbloudovi přežití v tak suchém a nepřátelském prostředí.

 • Příští epizoda

  Kasuár přilbový

  V epizodě „Dinosauří pták“. Kasuár je gigantický pták se strašlivou pověstí, který pochází z australských deštných pralesů. Během pitvy tým zkoumá záhadu jeho hluboce rezonujícího tokání.

 • Příští epizoda

  Kožatka velká

  V epizodě „Kožatka velká“. Jak je možné, že kožatka velká dokáže strávit smrtelně jedovatou medúzu? Co najdeme v její hlavě? Sledujte náš tým během pitvy tohoto výjimečného zvířete.

 • Příští epizoda

  Plnokrevný kůň

  V epizodě „Závodní kůň“. Závodní kůň je schopný vyvinout neuvěřitelnou rychlost a je velmi vytrvalý. Při dnešní pitvě zjistíte, co z nich činí ty největší atlety na naší planetě.

 • Příští epizoda

  Pavián

  V epizodě „Pavián růžový“. Tým odborníků v jižní Africe pitvá velkého paviáního samce a zjišťuje neuvěřitelnou podobnost anatomie paviánů a lidí.

 • Příští epizoda

  Hroch

  V epizodě „Hroch“. Během dnešní pitvy budeme s týmem zkoumat zažívací trakt a žaludek hrocha zambijského, zjistíme, co toto opravdu nenasytné zvíře pohání.

 • Příští epizoda

  Klokan rudý

  V epizodě „Klokan rudý“. Odborníci se vydávají do Austrálie, kde provádí pitvu ikony této země – klokana – a odhalují několik fascinujících faktů týkajících se jejich reprodukčních orgánů.

 • Příští epizoda

  Džungle na Borneu

  V epizodě „Džungle“. Připojte se k týmu odborníků, kteří se vydávají za dosud nejtěžším úkolem, a to prozkoumání ekosystému džungle. Podívejte se na vodopády tekoucí vzhůru a zjistěte, že tím, kdo drží klíč kudrženírovnováhy v džungli, jsou paraziti.

 • Příští epizoda

  Vorvaň obrovský

  V epizodě „Vorvaň obrovský“. K týmu se připojují bagry, nákladní vozy a místní dřevorubci, aby jim pomohli s pitvou jednoho z nejúžasnějších stvoření planety: vorvaně obrovského.

Další díl

Út, 18. únor, ve 21:40