Galapágy

Za celou dobu, co natáčím přírodopisné snímky, jsem byl na mnoha kouzelných místech. Ale žádné není tak neobvyklé jako Galapágy. Říká se, že jde o největší experiment přírody, protože život se zde vyvíjel v izolaci a vznikla zde tak řada unikátů.

— David Attenborough

Sopečná
aktivita

13
erupcí
za posledních 100 let

A to kvůli křížení zlomů tří tektonických zemských desek. Zatím k poslední vulkanické erupci zde došlo před 4 lety v dubnu 2009.

Potápějící
se ptáci

Potopí se do hloubky až
8 metrů

Modronohé a červenonohé tereje maskové lze najít na většině ostrovů tohoto souostroví, jak loví svou kořist.

Kolidující
proudy

5
oceánských
proudů

Míchání pěti mořských proudů dává ve výsledku různé teploty vody a zcela nepředvídatelné přílivy. Toto abnormální mísení klimatu vede k unikátní ekologii ostrovů.

Ryba jednoho
druhu

Přes
50 druhů
druhů

Kolem ostrovů Galapág je přes 400 monstrózních druhů ryb, a 25 % z nich se dá najít pouze na Galapágách.


El Niño

každých
5 - 7 let

Říká se tomu fenomén El Niño. Jihovýchodní větry ochabují a ve výsledku se teplota moře drasticky zvýší, což způsobí bouře a prudké deště.

Proč
létat?

skoro
2000 druhů
na 2 ostrovech

Postupem času si kormoráni, kteří nelétají, sice udrželi ptačí atributy – zobák, peří, stejný kardiovaskulární systém –, ale také se u nich vyvinulo hladké tělo jako stvořené pro potápění, a široké nohy s plovací blánou jim pomáhají při hledání potravy ve vodě.

Unikátní
želvy

mohou žít až
152 let

Obří želvy z Galapág jsou největšími želvami na světě. Ta největší, měřená přes krunýř, byla 1,5 metru dlouhá a vážila 249 kilogramů.

Stonožky požírající
krysy

dorostou až
30 cm

Co je větší než jejich velikost? Jejich apetit. Stonožka rodu Scolopendra je známá tím, že si pochutnává na lávových ještěrkách, a dokonce i na malých krysách.

Darwinovy
pěnkavy

15
rozdílných
druhů

Malí ptáčci, každý s podobným tělem a podobnou barvou, ale s významně rozdílnými zobáky. Právě oni byli pro Darwina údajně výchozím momentem při jeho výzkumu přírodního výběru a evoluce.

Země
objevů

60
nových
druhů

Takové množství nových druhů lišejníku bylo objeveno na Galapágách v roce 2010. Deset z nich bylo vědcům neznámých.